AŞIKLARIMIZ - TÜRKMEN ALEVİ BEKTAŞİ DERNEĞİ RESMİ WEB SİTESİ

AŞIKLARIMIZ


(AŞIK) HAŞİMİ ASLIHAK 1951 yılında Çorumun merkeze bağlı Evciortakışla Köyünde Cüce Osman Hocanın ilk çocuğu olarak doğdu. İlk okulu köyünde okudu. Evli 8 kız babasıdır.

1971 yılında Ankara Belediyesi EGO Genel Müdürlüğünde çalışma hayatına başladı. 1982 yılında Türkiye Elektrik Kurumuna geçti. Operatör olarak çalıştı ve bu kurumdan 1994 yılında emekli oldu.
12 yaşında rüyasında gördüğü güzele sevdalandı. Bu yaştan itibaren rüyada gördüğü sevdalısına şiir yazmaya başladı. 1963 yılında, Köyde anasından gizli kendi tavuklarının yumurtasını satarak üçbuçukliraya ilk sazını aldı. Köyündeki Cem Aşığı Şekip Şahapoğlu’nun babası Aşık Hasan’dan akort yapmayı öğrendi. İlk ustası olan Aşık Hasan “alt teller ana anan, orta teller halan halan, üst teller bibin bibin diyecek” diyerek akortu öğrendi.
1981 yılında Ankara’da Yorum kasetçilik yapım şirketini kurdu. Bu firmayla Musa Eroğlu, Sabahat Akkiraz, Güler Duman, Selda Bağcan, Belkız Akkale, Bedia Akartürk gibi ikiyüz civarında sanatçıya kaset prodöktörlüğü yaptı. Pek çok eserini seslendiren bu sanatçılarla yurt içi ve Avrupa’da birlikte sahne aldılar.
Kültür ve Turizm Bakanlığında kayıtlı aşık olup, Mesam üyesidir. Mesam da kayıtlı 200 den fazla söz ve bestesi kendisine ait eserleri vardır.
Hakkında, Hacettepe ve Gazi üniversitesi ile İstanbul Devlet Konservatuarlarında tezler ve antolojiler hazırlanıp yayınlandı. TRT’de belgeseli yapılıp yayınlandı.
Şuana kadar 16 adet 45’lik plak, 12 adet kaset , 4 adet CD ile 4 klibi yayınlanmış bulunmakta olup sanat ve sahne hayatı devam etmekte olup Derneğimizin Ozanıdır.(AŞIK) ÖZCAN ÖZDEMİR 1960 Ankara Çubuk ilçesi Dalyasan Köyünde doğdu. Lise mezunu olup evlidir. 1984 yılında özel sektörde çalışma hayatına başladı. Daha sonra TAİ’de çalışma hayatına devam etti ve bu kurumdan 2008 yılında emekli oldu. 1974 yılında saz çalan babasından esinlenerek saz ile ilgilenmeye başladı. Bu bağlamda babası ilk ustasıdır. 1990 yılından itibaren kısa saplı Bağlamaya geçiş yaptı. 2000 yılından itibaren Tasavvuf müziğiyle ilgilenmeye başladı. Bu yıldan itibaren, Alevi-İslam inancının Cem ibadetinin 12 hizmetinden biri olan ZAKİRLİK hizmetini yapmaya başladı. Çok geniş Semah, Duaz, Mersiye, Deyiş repertuarına sahiptir. İç Anadolu’nun tüm şehirlerinde kültürel etkinliklerde sahne almakta ve Cem yürütmektedir.
Hit: 7695
Tarih 01.01.2009

Online Bağış Yöntemleri

    Facebook'ta Biz    FACEBOOK GURUBUMUZ